Members of the Air Council, 1944-August 1945

  Date of Appointment
Secretary of State for Air

      The Rt. Hon. Sir Archibald Sinclair, Bart., K.T., C.M.G., M.P. 11th May, 1940
      The Rt. Hon. Harold Macmillan, M.P. 28th May, 1945
      The Rt. Hon. Viscount Stansgate, D.S.O., D.F.C. 3rd August, 1945
Parliamentary Under-Secretary of State for Air
      Captain The Rt. Hon. H. H. Balfour, M.C., M.P. 16th May, 1938
      Lord Sherwood (Under-Secretary of State, House of Lords) 22nd July, 1941
      Commander R. A. Brabner, D.S.O., D.S.C., M.P. 22nd November, 1944
      Earl Beatty, D.S.C. (Under-Secretary of State, House of Lords) May, 1945
      Major The Hon. Quintin Hogg, M.P. 13th April, 1945
      E. J. St. L. Strachey, Esq., M.P. 6th August, 1945
Chief of the Air Staff
      Marshal of the Royal Air Force The Lord Portal of Hungerford, G.C.B., D.S.O., M.C. 25th October, 1940
Air Member for Personnel
      Air Marshal Sir Bertine E. Sutton, K.B.E., C.B., D.S.O., M.C. 17th August, 1942
      Air Marshal Sir John C. Slessor, K.C.B., D.S.O., M.C. 5th April, 1945
Air Member for Supply and Organisation
      Air Chief Marshal Sir Christopher L. Courtney, G.B.E., K.C.B., D.S.O. 15th January, 1940
Air Member for Training
      Air Marshal Sir Peter R. M. Drummond, K.C.B., D.S.O, O.B.E., M.C. 27th April, 1943
      Air Marshal Sir Roderic M. Hill, K.C.B., M.C., A.F.C. 14th May, 1945
Permanent Under-Secretary of State for Am
      Sir Arthur W. Street, K.C.B., K.B.E., C.M.G., C.I.E., M.C. 1st June, 1939
Additional Members
      Air Marshal Sir Douglas C. S. Evill, K.C.B., D.S.C, A.F.C. (Vice-Chief of the Air Staff) 21st March, 1943
      Air Marshal Sir Ralph S. Sorley, K.C.B., O.B.E., D.S.C, D.F.C. (Controller of Research and Development, Ministry of Aircraft Production) 20th April, 1943
      Sir Harold G. Howitt, D.S.O., M.C., F.C.A. September, 1939


Next Appendix (II)

Transcribed and formatted for HTML by Larry Jewell &l Patrick Clancey, HyperWar Foundation