NORTHERN LANDING FORCE---MajGen Harry Schmidt PHASE I
IVAN Landing Group--BrigGen James L. Underhill
Det Hq Co, Hq Bn, 4thMarDiv
Det Sig Co, Hq Bn, 4thMarDiv
25th Marines (plus Band Sec)
14th Marines
1st Composite Engr Bn (plus Cam Det, H&S Co, 20th Mar)
Co A, 4th Tk Bn (less 1st Plat)
Btry B, 4th Spl Wpns Bn
10th Amph Trac Bn
1st Plat, Btry A, 4th Spl Wpns Bn
Co A, 11th Amph Trac Bn (plus Prov LVT(2) Plat, 1st Armd Amph Bn)
Cos B and D, 1st Armd Amph Bn Co A, 4th Med Bn
Co A, 4th MT Bn
1st Plat, Ord Co, 4th Serv Bn
1st Plat, Serv & Sup Co, 4th Serv Bn
1st Plat, 4th MP Co
Det 1st JASCO
Co D, 4th Tk Bn (Scout) (All less Rear Echelon)PHASE II Combat Team 23--Col Louis R Jones
23d Marines (plus Band Sec)
3d Composite Engr Bn (plus Cam Det, Com Plat, H&S Co, 20th Mar)
Co C, 4th Tk Bn (Medium)
1st Plat, Co A, 4th Tk Bn
Btry C, 4th Spl Wpns Bn
3d Plat, Btry A, 4th Spl Wpns Bn
4th Amph Trac Bn
Cos A and C, 1st Armd Amph Bn
Co C, 4th Med Bn
Co C, 4th MT Bn
3d Plat, Ord Co, 4th Serv Bn
3d Plat, 4th MP Co
Dets 1st JASCO (All less Rear Echelon)Combat Team 24--Col Franklin A. Hart
24th Marines (plus Band Sec)
2d Composite Engr Bn (plus Cam Det, H&S Co, 20th Mar)
Co B, 4th Tk Bn
Btry D, 4th Spl Wpns Bn
2d Plat, Btry A, 4th Spl Wpns Bn
10th Amph Trac Bn
Cos B and D, 1st Armd Amph Bn
Co B 4th Med Bn
Co B, 4th MT Bn
2d Plat, 4th MP Co
Dets 1st JASCO (All less Rear Echelon)Division Reserve--Col Samuel C. Cumming
25th Marines (plus Band Sec)
1st Composite Engr Bn (plus Cam Det, H&S Co, 20th Mar)
Co A, 4th Tk Bn (less 1st Plat)
Co D, 4th Tk Bn (Scout)
Btry B, 4th Spl Wpns Bn
1st Plat, Btry A, 4th Spl Wpns Bn
Co A, 11th Amph Trac Bn (plus Prov Plat. 1st Armd Amph Bn)
Co A, 4th Med Bn
Co A, 4th MT Bn
1st Plat, Ord Co,
4th Serv Bit
1st Plat, Serv & Sup Co,
4th Serv Bn
1st Plat, 4th DIP Co
Det 1st JASCO (All less Rear Echelon)14th Marines (less Rear Echelon)--Col Louis G. DeHaven
Support Group--Col Emmett W. Skinner
Hq Bn 4th MarDiv (less dets)
20th Mar (less 1st, 2d and 3d Bns, and less Com Plat and Cam Sec, H&S Co, 20th Mar)
4th Tk Bn (less dets)
1st Armd Amph Bn (less dets)
4th Med Bn (less Cos A, B and C)
4th Serv Bn (less dets)
4th MT Bn (less dets)
1st JASCO (less dets)
4th Spl Wpns Bn (less dets)
15th Defense Bn (Marine)SOUTHERN LANDING FORCE--MajGen Charles H. Corlett, USA
7th Infantry Division--MajGen Charles H. Corlett, USA
RCT's 17, 32 and 184
7th Reconnaissance Troop
13th Engr Bn
Co D, 34th Engr Bn
1st Bn, 47th Engr Bn
50th Engr Bn
7th Sig Co
75th Sig Co
GAU 7, 163d Sig Photo Co
767th Tk Bn
Det, 8th Chem Co
91st Chem Co
7th QM Co
MP Platoon
707th Ord Co
93d Bomb Disposal Squad
Cannon Co, 111th Inf
1st Bn, 111th Inf (less Co C)
708th Prov Amph Trac Bn
Co A, 708th Amph Tk Bn
7th Med Bn
31st Field Hospital
Btry A, 55th CA
Btrys E and F, 57th CA
Btrys A, B, C and D, 96th AAA Bn
Btrys A and C, 98th AAA Bn
Det, 296th AAA Bn
Co B, 376th Port Bn
Btrys A and B, 753d AAA Bn
Btrys A and D, 867th AAA Bn
Dets, 87th ASSRON
3d Army Defense Bn
4th Army Defense BnDivision Artillery Group-BrigGen Archibald V. Arnold, USA
31st, 48th, 49th, 57th and 145th FA Bns
SUNDANCE LANDING FORCE--LtCol Frederick B. Sheldon, USA
2d Bn, 106th Inf (reinforced)
V Amphibious Corps Reconnaissance Co 1st Defense Bn (Marine)RESERVE LANDING FORCE (Tactical Group 1)--BrigGen Thomas E. Watson 22d Marines (reinforced)
106th Inf (reinforced) (less 2d Bn reinforced)ENIWETOK LANDING FORCES (Tactical Group 1)--BrigGen Thomas E. Watson 22d Marines
2d Sep Pack How Bn
2d Sep Engr Co
2d Sep Med Co
2d Sep Tank Co
2d Sep Transport Co
Co D (Scout), 4th Tank Bn
V Amphibious Corps Reconnaissance Co
10th Defense Bn (Marine)
Nav Const Co (Acorn 22)
106th Inf (less 2d Bn)
104th FA Bn
104th Engr Bn (less 1 Co)
Co B, 102d Engr Bn (less 1 Plat)
Cos C and D, 1024 Med Bn (less 2 Plats)
Portable Surgical Hospital #1 (Prov)
Co C, 766 Tk Bn
Det, 727th Ord Co
Det, 97th Ord Co
Det, 295th Sig Co
Co A, 708th Amph Tk Bn
708th Prov Amph Trac Bn (less 1 LVT Grp)
Prov DUKW Btry
47th Engr Bn
3d Army Defense Bn
Table of Contents ** Previous Chapter (Appendix III) * Next Chapter (Appendix V)